Domena z www czy bez?

Dla Google każda domena i subdomena to osobny serwis internetowy z własną historią. W związku z czym, jeśli witryna jest dostępna pod wieloma domenami czy subdomenami zaczyna się pojawiać problem duplikacji treści. Polega on na tym, że ta sama strona jest widoczna pod wieloma adresami przez co traci swój status unikalnej.

Mój blog prywatny dostępny jest pod adresem www.trajdos.pl. I chcę, aby wszystkie treści znajdujące się w tym serwisie były indeksowane w jej obrębie. Co oznacza, że wejście przez domenę trajdos.pl, jak i np wwww.trajdos.pl powinno powodować przekierowanie na wersję z www, czyli www.trajdos.pl.

W dwóch wcześniejszych wpisach pisałem o dwóch metodach, które pozwalają na przekierowania:

  • przekierowanie 301 – przekierowanie serwerowe, które skutecznie eliminuje problemy z duplikacją, ale nie we wszystkich sytuacjach możliwe do zastosowania.
  • znacznik link Canonical – nie powoduje fizycznego przekierowania, a zawiera jedynie informację gdzie powinien udać się robot. Pozwala na ograniczanie duplikacji treści w sytuacji kiedy przekierowanie 301 jest niemożliwe do wdrożenia.

Najlepsza postać domeny

Serwis internetowy powinien być dostępny tylko pod jedną domeną. Nie jest ważne jaka to postać. Ważne, że zostaje wybrana i wykorzystywana jedna. Oczywiście za wyjątkiem dużych serwisów, których działy są tak duże, że normalnie mogłyby być samodzielnymi serwisami. Wtedy można, a nawet warto stosować subdomeny.

Tak jak robią to największe portale jak np. Onet. Pojedyncza strona w serwisie i tak nadal może być dostępna tylko w jednej domenie lub subdomenie mimo, że serwis jest rozbity na wiele domen lub subdomen.

W przypadku Onetu główny serwis znajduje się w domenie www.onet.pl. Duże działy mają swoje subdomeny:

  • Muzyka to muzyka.onet.pl
  • Gry to gry.onet.pl
  • Sport to eurosport.onet.pl

Podejście stosowane przez duże portale pokazuje czym warto się kierować. Logiką i jasnością przekazu :).

Przekierowania 301 między wersją domena z www i domena bez www

W swoim przypadku przyjąłem założenie, że chcę aby mój blog był widoczny tylko pod adresem www.trajdos.pl, a wywołanie trajdos.pl lub jakiejkolwiek innej subdomeny powodowało przekierowanie na domenę www.trajdos.pl

W przypadku serwisu pracującego na serwerze Apache (lub zbliżonym) można zastosować kod zbudowany analogicznie do tego:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.trajdos.pl
RewriteRule (.*) http://www.trajdos.pl/$1 [R=301,L]

Kod trzeba wkleić do pliku .htaccess. Praktycznie każdy serwer oferuje możliwości przekierowania. Jeśli ktoś nie potrafi lub nie może ustawić przekierowania po stronie serwera można spróbować je ustawić poprzez napisanie odpowiedniej funkcji w języku w jakim działa jego serwis.

W przyszłości może napiszę coś więcej o .htaccess, ale to pewnie przy okazji serii wpisów o migracji do nowej domeny lub CMS-a.

Znacznik link canonical jako miękkie przekierowanie 301

Każda ze stron powinna być zaopatrzona znacznik canonical. Jeśli tak jest i zawiera adres w postaci bezwzględnej to nawet brak przekierowań 301 nie będzie problemem. Bo każda strona będzie informować o pełnym adresie łącznie z domeną pod jakim ma być indeksowana.

Podsumowanie

Duplikowanie treści w wyniku źle skonfigurowanej domeny jest powszechnym problemem, który można bardzo łatwo wyeliminować.

Google nawet przy złej konfiguracji jest sobie w stanie radzić z rozwiązaniem częściowym lub całkowitym problemu, ale nigdy nie odbywa się to bez straty dla serwisu, którego dotyczy problem.

To właściciel strony powinien zadbać o to, żeby była ona w pełni sprawna, a nie algorytmy wyszukiwarki próbujące zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w serwisie.

Stosując przekierowania 301 i znaczniki link canonical można bardzo łatwo nie tylko wyeliminować problem, ale przede wszystkim całkowicie zabezpieczyć się przed duplikacją treści wynikającą z naszych działań,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *