Formularz testowania wczytywania strony na Web Page Test

Jak testować czas wczytywania strony? WebPageTest.org

Nikt nie lubi czekać, a już na pewno nikt nie lubi czekać, aż wczyta mu się strona internetowa. O ile nie zabraknie osób kwestionujących czy czas wczytywania stron jest istotnym czynnikiem SEO, to już zdecydowanie mniej będzie osób, które będą kwestionować znaczenie tego wskaźnika dla UX (User eXperience).

Czas wczytywania strony – możliwości

To w jaki sposób wczytuje się strona można sprawdzić w raportach Google Analytics, siedząc ze stoperem 🙂 oraz korzystając z narzędzi, które nie tylko podadzą czas, ale przede wszystkim pokażą szczegółowo proces ładowania strony wraz z detalami dla poszczególnych elementów.

Szybkość witryny – czas wczytywania - Google Analytics
Szybkość witryny – czas wczytywania – Google Analytics

Dla domeny niniejszego bloga przeprowadziłem test z wykorzystaniem narzędzia Web Page Test. Pozwala ono na testowe wczytanie strony w wybranej lokalizacji poprzez wybraną przeglądarkę.

Formularz testowania wczytywania strony na Web Page Test
Formularz testowania wczytywania strony na Web Page Test

Na potrzeby wpisu wybrałem Paryż (Francja) oraz przeglądarkę Chrome. Po paru minutach otrzymałem bardzo szczegółowy raport dotyczący strony głównej mojego bloga: http://www.webpagetest.org/result/150524_D3_QA1/.

W raporcie poza wartością czasu wczytywania testowanej strony dostępne jest mnóstwo dodatkowych informacji, które mogą pomóc znaleźć wszystkie wąskie gardła w działaniu serwisu.

Główna strona raportu testowania czasu wczytywania na Web Page Test
Główna strona raportu testowania czasu wczytywania na Web Page Test

Podstawową informacją w prezentowanym raporcie jest tabela zawierająca rozbity na składowe czas pierwszego wczytywania oraz czas powtórzonego wczytywania.

Czas pierwszego wczytywania informuje o tym ile na załadowanie strony musi czekać nowy odwiedzający – ktoś kto nigdy na stronie nie był (żadnej stronie,  której mógłby pobrać np. CSS lub JS).

Czas ponownego wczytania pokazuje już czas wczytywania z uwzględnieniem wszystkich mechanizmów wykorzystujących cache przeglądarki. W przypadku zdrowego serwisu zaprojektowanego zgodnie z dobrymi praktykami ten czas zwykle jest wyraźnie lepszy niż czas pierwszego wczytania.

Dla obu czasów występują dodatkowe informacje, takie jak:

  • czas wczytania pierwszego bajtu, czyli kiedy przeglądarka dostaje coś w odpowiedzi na żądanie,
  • czas kiedy rozpoczyna się renderowanie strony w przeglądarce, czyli odwiedzający zaczyna coś widzieć,
  • liczba elementów DOM, które znajdują się w kodzie HTML – mają one wpływ na czas wczytywania i wyświetlania strony, szybkość działania Java Script itp,
  • liczba żądań kierowanych do serwera, czym jest ich więcej tym dłużej wczytuje się strona,
  • ilość danych w KB, które muszą być pobrane z serwera
  • i wiele innych.

Szczególnie istotne jest porównywanie obu wartości dla pierwszego i powtórzonego wczytania. Optymalne wykorzystanie cache przeglądarki jest tak samo ważne jak ograniczenie niepotrzebnego pobierania danych, które tak naprawdę nie są potrzebne w danej chwili.

Wpis ten nie ma być instrukcją obsługi narzędzia Web Page Test w związku z czym nie będę opisywał dokładnie otrzymanego raportu. Na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie co może mu pomóc usprawnić działanie witryny.

Zresztą informacje zawarte w kolejnych zakładkach są prezentowane dosyć przejrzyście i dość łatwo można zrozumieć ich przeznaczenie.

Podsumowanie

Web Page Test jest narzędziem, które może być przydatne dla specjalistów z różnych obszarów Internetu, w tym webmasterów, analityków i ux-owców.

Narzędzie to pozwala szybko znaleźć spowalniacze, które jeśli uda się wyeliminować przełożą się na komfort korzystania ze strony. Oczywiście nie pozwoli ono bezpośrednio znaleźć błędów w kodzie aplikacji, ale może dać kilka poszlak, które takie problemy pozwolą namierzyć.

Dodatkowa możliwość

A i na koniec. Narzędzie to jest dostępne oczywiście za pośrednictwem strony internetowej, ale można też mieć swoją prywatną instalację https://sites.google.com/a/webpagetest.org/docs/private-instances. Nie testowałem tej możliwości, ale z całą pewnością znajdą się tacy, którzy wolą swoje zabawki trzymać na swoim podwórku.

Jedna myśl nt. „Jak testować czas wczytywania strony? WebPageTest.org”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *